Uwolnić energię

Uwolnić energię

 

 


Nutrition

4 marzec 2016

IMG_8266

Kiedy mowię słowo “odżywianie” mam na myśli trzy rzeczy: woda, żywność i pozytywne myślenie. Problemu nie picia wody nie zamierzam nawet poruszać. Woda jest niezbędna, niezastąpiona i zbawienna dla zdrowia, dlatego przeraża mnie fakt jak niewielu z nas faktycznie ją pije. Nie będę także, w szczegółach rozpisywać się nad tym co powinnismy jeść a czego nie. Internet kipi teraz od takich informacji. Pragnę bardziej skupić się na wpływie jedzenia na organizm ludzki, a w szczególności na jego samopoczucie. Kiedy poruszam ten temat proszę kogoś aby wyobraził sobie swój organizm jako państwo. Wiec mamy organy jako główne gałęzie gospodarki,  białe krwinki jako żołnierzy, układ krwionośny jako transport, mózg jako organ zarzadzający i wykonawczy itd. Wszystko działa w idealnej harmonii. To na czym pragnę się skupić dzisiaj to pojedyncza komórka spełniająca jakaś tam sobie znana funkcje. Każda komórka wytwarza energię. Ta energia jest nam potrzebna do życia. Kiedy dostarczamy odpowiednich składników odżywczych jest ona w stanie uwolnić 100 % energii. Państwo jest wtedy silne, bardzo dobrze funkcjonuje, swietnie radzi sobie z wrogami (wirusy, bakterie), a społeczeństwo (komórki) są szczęśliwe. Jeśli jeszcze zmuszamy ciało do wysiłku fizycznego dostajemy dodatkowo w nagrodę endorfiny czyli szczęście. Jesteśmy wtedy szczęśliwi , chętni do życia, aktywni.

Co jednak dzieje się kiedy produkty, które spożywamy nie dostarczają odpowiednich substancji do procesów biochemicznych zachodzących w każdej naszej komórce? Kiedy dieta jest uboga w witaminy i minerały, nasze komórki nie są w stanie uwolnić odpowiedniej ilości energii. Procesy biochemiczne są utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Organizm walczy żeby usunąć toksyny, a jeśli nie może przechowuje je w tkance tłuszczowej.  Zła dieta trwająca latami powoduje choroby i trwałe zmiany w organach. Objawami złej diety może być ospałość, zmęczenie, a także nadpobudliwość. Nie możemy czuć harmonii i być szczęśliwi jeśli nasze małe komórki, które są tak naprawdę nami, są nieszczęśliwe. Państwo z nieszczęśliwymi obywatelami staje się słabe i narażone na ataki.
Na szczęście natura jest wspaniała i skonstruowała nas tak abyśmy sami mogli się leczyć. Musimy tylko stworzyć idealne warunki w naszym organizmie aby znowu zapanowała harmonia. Jeśli staniesz na czele państwa i zaczniesz dokonywać świadomych i właściwych wyborów żywieniowych cały proces chorobowy się odwróci. To Ty decydujesz co wkładasz do swojego organizmu. To Ty jesteś odpowiedzialny za swoje zdrowie. Ty i Twoje świadome wybory decydują o losie milionów ” poddanych” , którzy słożą Ci i zawsze maja jeden cel: utrzymać Cię przy życiu.

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Jak w każdej dziedzinie życia wiedza to podstawa. Jeśli wiesz jak się do czegoś zabrać i ćwiczysz się w jakiejś umiejętności stajesz się mistrzem. Tak samo jest z odżywianiem. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, np. zwiekszyć ilośc spożywanej wody lub wogòle zacząć ją pić! Wyeliminować żywność przetworzoną, która zawiera mnóstwo cukru. Kupować więcej warzyw i owoców. Dobrym krokiem jest planowanie i przygotowywanie posiłków wcześniej. Nie mamy wtedy wymówki aby siegnąć po coś niezdrowego.

Cieszy mnie niezmiernie fakt, iż zdrowy tryb życia stał się modny i coraz więcej ludzi zmienia swoje złe nawyki. Trzy lata temu i na mnie przyszedł czas. Poważna choroba w rodzinie popchnęła mnie do poszukiwań w dziedzinie dietetyki. Pragnęłam poznać mechanizmy, którymi kieruje się ludzki organizm. Rozpoczęłam kurs dietetyki i… przepadłam. Ludzki organizm stał się dla mnie niezwykle interesującym obiektem.

W chwili obecnej jestem veganką, ale o przyczynach mojej decyzji opowiem innym razem.

 


Follow:
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *