My top 5 make up things [] 5 najważniejszych rzeczy w makijażu

My top 5 make up things


Lifestyle

4 May 2016

IMG_9830

IMG_9615

My real makeup adventure , as I mentioned in my previous post about skincare, began quite late, namely at the age of 28. On that time my makeup was limited just to applying mascara on my eyes and using eyeliner to make a trivial lines that made me looking sad instead of beautiful  (Aneta, I can hear your laugh). Probably that was my biggest makeup mistake. Supposedly I would have made even more mistakes if I used foundations and eye shadows but my lack of knowledge saved me from making them. When I met Aneta I was impressed with her miraculous makeup and I decided to explore more of this topic. Video makeup tutorials on You Tube became my evening routine. Before going to bed I was absorbing useful knowledge from videos of Katosu, Maxineczka and other amazing girls. I was looking for inspirations, cosmetics and makeup techniques.

I am not a professional makeup artist and I dont think I am, but I get many compliments and questions regarding cosmetics I use therefore I thought I would share the information on here. Doing makeup makes me feel happy because however you put it, is an art. Even though the beginning was awkward I’m pleased I didn’t gave up. Lately I have tried on few different beauty products and at the moment I have my favourite ones. I’m not trying to persuade anyone that these are the best cosmetics on the market but I’m delighted with my choice.

PERSEVERANCE

First of all you need lots of practice to do a proper makeup. Please do not expect that as a beginner you are going to do it perfectly for the fourth, tenth or even twentieth time. You have to get to know your eyes, your facial features and your ability to maneuver with a brush on your face. As with every new skill, you need to practice a lot. Seek information on the web, find people with similar facial features to inspire you, and most of all do not give up!

BRUSHES

This is probably one of the most important things when it comes to makeup. Soft, fluffy and resistant to deformation after washing are the most desired ones. I decided to choose Zoeva Rose Golden Luxury Set Vol 2 brushes, which I got as a birthday gift from my husband. They are just wonderful and I love the feel of the skin when I’m using them.

IMG_9815

EYESHADOWS

My makeup is not rich in colors. As a rule, I choose natural shades, although sometimes I like to go crazy. However I dedicate the makeup madness for special occasions. I admire other women’s courage and skills; however, I choose to remain within my comfort zone. Urban Decay Naked Basics Eyeshadow Palette works out great for my daily makeup. Sometimes if I want to add a little sparkle to it I use Palette Naked 2. I am very pleased with them because it is very easy to spread them on the eyelid and they are well pigmented.

IMG_9819

EYEBROWS AND CONTOURING

Not without reason I combined the two makeup elements together. I believe these are the most important parts of the makeup, because they give shape to your face. Proper shaping of the eyebrows lifts the eyes up, gives sharp and defined or delicate face features and contouring can make you look younger and slimmer. Contouring has turned the makeup world upside down and if you have never tried this before, my question is: what are you waiting for?! I was admiring Anastasia Beverly Hills products for around 6 months until finally my husband decided to fulfill my dream and bought them for me ABH Brow Powder Duo in shade Ebony and ABH Countour Kit in shade Light to Medium. I have not been disappointed with the quality of these cosmetics. In addition they last for long time- as you can see there are hardly any signs of use.

IMG_9611

IMG_9608

EYE LINES

These are perhaps the most characteristic parts of my makeup. As I said earlier I used to draw eye lines the beginning of my makeup adventure and it’s the most important part that I care about. I think, at this moment I am able to draw them correctly to get the effect of lifted eyes instead of perpetually sad ones (I can still hear you Aneta! lol). Actually my absolutely favorite eyeliner is Clinique Pretty Easy liquid eyelining pen. It is very simple to draw lines with it so I highly recommend it (although it might seem easy for me because I practiced before using brush). Also remember that not everyone has the same shape of eyes that allows them to draw lines. In this case, even the best eyeliner won’t do the job.

IMG_9824

So here it is! 5 steps to my makeup. I hope this post will inspire you to explore more and better techniques of doing your perfect makeup and other cosmetics that suit you better.

translated by Violet


5 najważniejszych rzeczy w makijażu

Lifestyle

4 Maj 2016

IMG_9830

IMG_9615

Moja poważna przygoda z makijażem, jak już wspomniałam w poście o pielęgnacji skóry, zaczęła się dość późno, bo w wieku 28 lat. Wcześniej mój makijaż ograniczał się do tuszu i marnej kreski, która zamiast mnie „upiększyć” powodowała ze moja twarz wygladała na smutną ( Aneta słyszę jak się śmiejesz!). To był chyba mój największy makijażowy błąd. Pewnie było by ich więcej gdybym używała w tamtych czasach podkładu i cieni ale moja niewiedza uchowała mnie przed tymi wpadkami. Kiedy poznałam Anetę i zobaczyłam jakie ona cuda tworzy na oczach z cieniami postanowiłam bardziej zainteresować się tematem. YouTube stał się moim wieczornym przyjacielem i przed pójściem spać chłonęłam wiedzę z  torutiali Katosu, Maxineczki i innych cudownych dziewczyn. Szukałam inspiracji, kosmetyków i technik makijażu.
Nie jestem makijażystka ani nie twierdze, iż mój makijaż jest poprawny, lecz otrzymuje mnóstwo komplementów i zapytań na temat kosmetyków i technik jakie stosuje wiec postanowiłam napisać o tym tutaj. Malowanie się sprawia mi duża przyjemność bo jakby nie patrzeć jest to sztuka. Chociaż początki nie były łatwe to jestem bardzo szczęśliwa, że się nie poddałam. Przez ostatni czas wypróbowałam pare produktów i w chwili obecnej mam już swoich ulubieńców. Nie twierdze tutaj, że są to najlepsze kosmetyki na rynku ale ja zdecydowałam się na nie i jestem bardzo zadowolona.

Wytrwałość

Makijaż to przede wszystkim praktyka więc nie oczekujcie proszę, jeśli dopiero zaczynacie z makijażem, że za czwartym, dziesiątym, czy dwudziestym razem wyjdzie Wam idealna kreska lub idealnie rozprowadzicie cień po powiece. Musicie poznać Wasze oko, rysy twarzy oraz Wasze zdolności manewrowania pędzlem po twarzy. Jak we wszystkim rownież w makijażu potrzeba ćwiczeń. Szukajcie informacji w sieci, inspiracji u osób, z podobnymi rysami twarzy i przede wszystkim się nie poddawajcie!

Pędzle

To chyba jedna z ważniejszych rzeczy jeśli chodzi o makijaż. Miękkie, puszyste i nie odkształcające się po umyciu są jak najcenniejszy skarb. Ja zdecydowałam się na pędzle Zoeva Rose Golden Luxury Set Vol 2, które dostałam od męża na urodziny. Są po prostu przepiękne i uwielbiam ich dotyk na skórze.

IMG_9815

Cienie

Mój makijaż nie obfituje w kolory na powiekach. Z reguły wybieram naturalne cienie, chociaż czasem lubię zaszaleć. Zostawiam jednak szaleństwa na specjalne okazje. Podziwiam u innych kobiet odwagę i umiejętności jednak sama w tym względzie pozostaje w strefie komfortu. Paletka Urban Decay basic swietnie się sprawdza w moim makijażu na codzień. Czasem jak chce dodać trochę blasku sięgam po paletkę Naked 2. Jestem z nich bardzo zadowolona ponieważ bardzo łatwo rozprowadzają się na powiece i są dobrze napigmentowane.

IMG_9819

Brwi i konkurowanie

Nie bez powodu połączyłem te dwa punkty makijażowe ze sobą. Osobiście uważam je za najważniejsza cześć makijażu, ponieważ to one nadają kształt naszej twarzy. Dobre podkreślenie brwi unosi oko, nadaje ostrych lub łagodnych rysów a konturowanie odejmuje wizualnie lat i kilogramów. Konturowanie przewróciło świat makijażu do góry nogami i jeśli jeszcze nie próbowaliście to moje pytanie brzmi: na co czekacie?! Pół roku podziwiałam produkty Anastasia Bevery Hills aż w końcu mój maż postanowił spełnić moje marzenia i kupił mi  ABH Brow Powder Duo w odcieniu Ebony oraz ABH Countour Kit w odcieniu Light to Medium. Nie zawiodłam się na jakości ani wydajności. Używam ich od pół roku a jak widzicie nie ma prawie śladu użytku.

IMG_9611

IMG_9608

Kreska

To chyba najbardziej charakterystyczna cześć mojego makijażu. Jak już pisałam wcześniej kreska była ze mną od początku moich makijażowych przygód i to na niej najbardziej mi zależało. Wydaje mi się, ze w tej chwili udaje mi się ją pożądanie namalować i uzyskać efekt podniesionego oka zamiast wiecznie smutnego ( nadal Cie słyszę Aneta!). W tej chwili moim ulubionym eyelinerem jest Clinique Pretty Easy liquid eyelining pen. Namalowanie nim kreski jest proste więc bardzo go polecam (chociaż może jest mi łatwo bo szkoliłam się najpierw na pędzlu). Pamiętajcie także o tym, że nie każdy posiada budowę oka pozwalająca mu na malowanie kreski. W tym przypadku nawet najlepszy eyeliner Wam nie pomoże.

IMG_9824

Wiec o to jest. 5 kroków do mojego makijażu. Mam nadzieje, ze ten post zainspiruje Was do poszukiwań coraz to lepszych technik wykonania makijażu lub innych kosmetyków, które bedą bardziej Wam odpowiadały.


Follow:
Instagram

Komentarzy: 2

 1. Avatar
  Aneta
  4 maja 2016 / 17:15

  Oj tak, pamiętam te Twoje smutne kreseczki😂😂😂 za to teraz stałaś się profesjonalistką w tej dziedzinie👏👏👏👏Świetny pościk😘

 2. Avatar
  Anna
  5 maja 2016 / 07:36

  Super, dzięki Aniu za wskazówki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *