My 10 minutes with scents [] Moje 10 minut z zapachami

 

My 10 minutes with scents


Lifestyle

3 July 2016

IMG_1257

IMG_1318

 

I am a mom, so long baths seem luxurius thing to me. Quick shower is the only option but even though I want to enjoy it and make the most of it. After all, it is my time which I dedicate for my body care, not only for washing it. To make those moments more pleasant I pick cosmetics with intense, fruity scents that make me feel regenerated, refreshed and calm.
I recently got gift from my friend – Organique osmetics.

First I tried shower foam. The container is neat and easy to remove the product and apply on a sponge. Not to mention the smell of mango that spreads throughout the bathroom and is very pleasant.

IMG_1309

The melon face mask wonderfully moisturizes the skin. You need to apply it for 20 minutes on your face and then wipe it off with cotton pads or wash with warm water. The scent is subtle and also very intense. If you have a chance to lie down for 20 minutes with the mask on your face, it would definitely be amazing relaxation to your senses.

IMG_1301

At the end I used body scrub which seems very hard to be obiective cosmetic because I have not found even one yet, that would replace the… coffee!
Yes, coffee! The coffee ground.. However, I learned to mix coffee grounds with products that have intense scent to suppress the smell of coffee. Scrub Organique  that has scent of melon passed the test and effectively neutralized the aromas straight from the café.

IMG_1308

I’m curious of other scents of Organique products. Their beauty stuff can be found on the website www.organique.pl and you can track them on Instagram.
And have you tried any cosmetics of this company?

IMG_1323IMG_1315

Translated by Violette


 

Moje 10 minut z zapachami

Lifestyle

3 Lipiec 2016

IMG_1257

IMG_1318

Jestem mamą więc długie kąpiele są dla mnie luksusem. Szybki prysznic jest jedynym wyjściem ale nawet jeśli jest on szybki to pragnę aby ta chwila była bardzo przyjemna. Przecież jest to czas, który poświęcam na pielęgnacje mojego ciała a nie tylko na oczyszczenie go. Aby te momenty były przyjemniejsze wybieram kosmetyki o intensywnych, owocowych zapachach, które powodują że czuje się zregenerowana, odświeżona i wyciszona.

Od mojej przyjaciółki otrzymałam ostatnio prezent w postaci produktów firmy Organique. Pierwsza wypróbowałam piankę pod prysznic. Pojemniczek jest zgrabny i łatwo wyjąc z niego produkt i nałożyć na gąbkę. Nie da się tutaj nie wspomnieć o zapachu mango, który unosi się w całej łazience i jest bardzo przyjemny.

IMG_1309

Maseczka do twarzy o zapachu melona cudownie nawilża skórę. Nakłada się ją na 20 min na twarz po czym zmywa wacikami lub ciepłą wodą. Zapach jest delikatny a zarazem bardzo intensywny. Jeśli mamy szanse poleżeć te 20 min z maseczką na twarzy, będzie to z pewnością niesamowity relaks dla naszych zmysłów.
IMG_1301
Na koniec zostawiłam sobie scrub do ciała bo to dla mnie bardzo kontrowersyjny kosmetyk nie znalazłam bowiem jeszcze takiego, który zastąpiłby … kawę! Tak, kawę a raczej fusy z niej. Jednak nauczyłam się mieszać fusy z kawy z produktami o intensywnym zapachu aby trochę stłumić intensywną woń kawy. Scrub Organique o zapachu melona zdał sprawdzian i nie było czuć wcale zapachów rodu z kawiarni.

IMG_1308

Jestem ciekawa innych zapachów i kosmetyków firmy Organique. Ich produkty można znaleźć na stronie www.organique.pll a śledzić ich możecie na Instagram
A Wy próbowaliście jakieś produkty tej firmy?

IMG_1323

IMG_1315


Follow:
Instagram

Komentarzy: 2

  1. Aneta
    10 lipca 2016 / 22:25

    Fajny pościk😊👍

  2. 19 lipca 2016 / 21:01

    Dla mnie zapachy są bardzo ważne. Muszę spróbować! Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *