Tofu Stir & Fry

 

Tofu Stir & Fry


Nutrition

10 October 2016

unnamed6

unnamed4

I have to admit that my first experience with tofu wasn’t positive at all. After I made my first Tofucznica I had nightmares for at least 2 months.  I felt totally discouraged. Now I see how much I missed out. Knowing that as in every sphere of life we need a lot of practice to work something out the way we want, I decided to give it another chance and ivite tofu for our lunch. It was not easy.
On the begining I was baking it in the oven, then soaking in a sesame oil, herbs and soya sauce but once found out that my pants are not fitting me anymore then I realized it wasn’t the best way of preparing it.

I have encountered people who was trying to discourage us from the idea of being a vegetarian or vegan. I was attacked with questions: ‘how can you live without meat? It has an unique taste!’ And at that moment I realized that meat doesn’t really have a taste and even if it has it it’s rather indistinct. If you don’t believe me, try to cook a chicken breast with no seasonings added and try it. The seasonings give it the incredible taste and aroma, so why not add them to the tofu? My experiment was a great success, and finally we have tofu our table every day without remorse.

Prepared this way you can serve it in several ways. This recipe is typical stir&fry but without adding vegetables on the pan. I try to serve them raw as heating them up destroys important vitamins. The recipe is fantastic in my opinion.

unnamed5

Tofu stir & fry

 – rice noddles

– 400 g tofu (I buy organic one )
– 1 tablespoon of coconut oil
– 1 tablespoon of sesam oil
– 1 large onion
– 3 cloves of garlic
– fresh vegetables ( pepper, avocado, tomatoes)
your favourite chicken seasonings.

I used Prymat chicken spices tak contains:salt, sweet chili, garlic, coriander, turmeric, majoran, ginger, siced chili, cumin and cloves.

I cut tofu into cubes, then melt the coconut oil on a hot frying pan
and toss diced tofu. When tofu is fried (which may take a while), I add spices. Then, sesame oil, chopped onions and garlic. I fry all together for another minute. I prepare rice noodles according to the instructions on the package and then throw into the frying pan and fry everything together another minute while stirring. I serve it with fresh vegetables according to taste.

unnamed1img_3007

Translated by Violette


 

 

Tofu stir & fry

Nutrition

10 Październik 2016

unnamed6unnamed4

Muszę przyznać iż moje pierwsze spotkanie z tofu nie wywarło na mnie pozytywnego wrażenia. “Tofucznica” którą wtedy zrobiłam śniła mi się po nocach przynajmniej przez 2 miesiące. Zniechęciłam się wtedy strasznie do tego produktu. Z perspektywy czasu widzę ile mnie ominęło.
Wiedząc o tym, iż jak w każdej dziedzinie życia potrzebujemy praktyki i ćwiczeń aby nam coś wyszło tak jak chcemy, postanowiłam przeprosić się z tofu i zaprosić je do nas na obiad. Nie było łatwo. Najpierw podpiekanie w piekarniku i maczanie pózniej w oleju sezamowym, przyprawach i sosie sojowym było pewnym wyjściem ale w momencie kiedy moje spodnie przestały na mnie pasować stwierdziłam że to nie ta droga.

Wtedy przyszli mi na pomoc ludzie, którzy za wszelka cenę próbowali odciągnąć nas od pomysłu bycia wegetarianinami lub weganami. Atakowana pytaniami z cyklu “jak może Ci nie brakować mięsa? Przecież ono ma taki niepowtarzalny smak!” I w tym momencie zdałam sobie sprawę, ze przecież mięso nie ma smaku a nawet jeśli ma – to nijaki. Jeśli mi nie wierzycie to ugotujcie pierś z kurczaka bez przypraw w wodzie i sami się przekonajcie. To przyprawy nadają ten niesamowity smak i aromat wiec dlaczego nie dodać tych przypraw do tofu!
Mój eksperyment okazał się wielkim sukcesem i w tej chwili zajadam się tofu i gości ono na naszym stole codziennie bez wyrzutów sumienia. Przygotowane w ten sposób można podać na wiele sposobów. Dzisiejszy przepis to typowe stir-fry z taka różnica iż nie wrzucam warzyw na patelnie. Staram się podawać je na surowo aby wyciągnąć z nich jak najwiecej witamin, które niestety podczas obróbki cieplnej są niszczone.
Jak dla mnie rewelacja.

unnamed5
Tofu stir-fry

– makaron ryżowy
– 400 g tofu ( ja kupuje organiczne )
– łyżka oleju kokosowego
– łyżka oleju sezamowego
– 1 duża cebula
– 3 ząbki czosnku
– świeże warzywa ( papryka, awokado, pomidory)
– Wasze ulubione przyprawy do drobiu. Ja użyłam przyprawy do kurczaka firmy Prymat, w której skład wchodzą: sól, słodka papryka, czosnek, kolendra, kurkuma, majeranek, imbir, chili, kmin rzymski, gorczyca biała, kminek, goździki.

Tofu kroje w kostkę. Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy olej kokosowy i wrzucamy pokrojone tofu. Kiedy tofu się podsmaży ( co może zająć chwilkę ) dodajemy przyprawy. Następnie olej sezamowy, pokrojona cebule i czosnek. Wszystko razem smażymy jeszcze chwilkę. Makaron ryżowy przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu po czym wrzucamy na patelnie i wszystko razem smażymy jeszcze chwilkę mieszając. Podajemy ze swiezymi warzywami według gustu.

image217img_3007

Follow:
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *