Cauliflower cutlets [] Kalafiorowe kotlety

Cauliflower cutlets


Nutrition

1 December 2016

img_4963

When I started changing my family’s eating habits I knew it will be the hardest with my kids. I knew that I have to be firm and consistent but without pressure. It is so easy though to discourage them to try anything new. Despite the fact that my girls are not fussy eaters it wasn’t easy. They didn’t like everything I have made for them. It was very tough time but I couldn’t imagine coming back to eating meat. In time instead of looking for recipes I decided to experiment in the kitchen myself. I knew that they do like cauliflower, so why not use it to make for example:cutlets.When cutlets have been eaten and I could hear from my daughters mouth compliments like:’it is so delicious mummy!’I was so relieved. At last they liked something. From that moment I made hundreds of cutlets and they still like them the same so maybe you will try them as well.

img_4952

Cauliflower cutlets:

Portion for 4 people

2 medium cauliflowers
tin of garden peas
tin of green lentils
3-4 table spoons of coconut flour(or different one)
breadcrumbs
coconut oil (or different oil)
salt,pepper

Boil cauliflower in slightly salted water. Then mash it in a bowl with fork or potato masher. Add peas,lentils and flour so it can absorb moisture and we will be able to form cutlets. Cover ready cutlets in breadcrumbs. Melt some oil on hot frying pan and fry cutlets till they are golden brown.

img_4960

img_4970

Translated by Anette


Kalafiorowe kotlety

Odzywianie

1 Grudzien 2016

Zmieniając nawyki żywieniowe mojej rodziny wiedziałam ze najciężej będzie z moimi dziećmi. Wiedziałam ze musze być stanowcza i konsekwentna ale bez nacisku. Tak łatwo jest przecież zrazić dzieci do spróbowania czegokolwiek. Mimo iż moje dziewczynki nie należą do niejadków nie było łatwo. Nie wszystko co przygotowałam im smakowało. To były ciężkie chwile ale nie wyobrażałam sobie powrotu do jedzenia mięsa. Z czasem zamiast buszować w poszukiwaniu przepisów stwierdziłam ze bede sama eksperymentować. Wiedziałam ze lubią kalafior wiec czemu go nie użyć do zrobienia np. kotletów. Kiedy kotlety były zjedzone a z ust moich dzieci posypały się komplementy “jakie to pyszne mamusiu” odetchnęłam z ulgą. Wreszcie coś co im smakuje. Od tamtej pory usmażyłam ich setki i dalej cieszą się powodzeniem wiec może i Wy spróbujecie.

Kalafiorowe kotlety

Porcja na 4 osoby

2 średnie kalafiory
Puszka groszku
Puszka zielonej soczewicy
Sól
3-4 łyżki maki  kokosowej (lub innej)
Bułka tarta
Olej kokosowy (lub inny)
Sól, pieprz

Kalafior gotujemy w osolonej wodzie. Następnie rozdrabniamy w misce widelcem lub tłuczkiem. Dodajemy groszek, soczewicę i mąkę aby zabrała wilgoć i aby dało się uformować kotlety. Obtaczamy w bułce tartej. Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy tłuszcz i smażymy kotlety aż się zarumienią.

Follow:
Instagram

1 komentarz

  1. Anette
    1 grudnia 2016 / 16:17

    Mmmm wygladaja pysznie☺ chyba czas kupic kalafiora☺

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *